Üniversite Maili ile Ücretsiz IntelliJ IDEA Nasıl Alınır

2017-11-16   

Özet

Güçlü bir IDE olan IntelliJ IDEA ve JetBrains markasının tüm diğer ürünlerini üniversite öğrencisi olarak sadece mail adresiniz ile alabilirsiniz. JetBrains Java ve Javascript(React, Angular, Node.js, Cordova vs. dahil) yanında PHP, Python, C, C++ Ruby, GoLang gibi diller için de ayrı IDE sunuyor. Ayrıca Visual Studio eklentisi olarak çalışan -benim de çok sevdiğim- ReSharper kodlarınızı ve isimlendirmelerinizi kontrol edip standart hale getirmenize yardım ediyor. Böylece birlikte proje geliştirdiğiniz kişiler de sizin kodlarınızı rahatlıkla anlayabilir.

İsterseniz bu araçların hepsini indirebilir isterseniz de sadece ihtiyacınız olaranları kurabilirsiniz. Adım adım resimli olarak nasıl yapacağımızı anlatacağım.

1. Adım :

Example image

https://www.jetbrains.com/shop/eform/students adresine gidin ve bilgilerinizi doldurun. Apply with: University email address, Status: I’m a student olmalı. Üniversite e-mail adresinizi bilmiyorsanız 2. adıma bakın.

2. Adım :

Example image

Üniversite e-mail adresinizi bilmiyorsanız, üniversite otomasyonunuza giriş yapın ve mail adresinizi biraz karıştırarak bulun. Her üniversitenin otomasyonu aynı değildir bu yüzden tam olarak neresinde bulacağınızı söylemek zor. Mail adresi @universiteadi.edu.tr şeklinde olmalı.

3. Adım:

Example image

Mail adresinizi de yazdıktan sonra anlaşmayı kabul edip ilerleyin. Üniversite e-mail adresinize onaylama mail’i gelecektir. Üniversite mail kontrol sistemini Google’a “üniversite adı öğrenci posta” olarak arama yapıp bulabilirsiniz. Giriş yaparken kullanıcı adı alanına daha önce öğrendiğiniz edu.tr uzantılı e-mail adresinizi şifre bölümüne ise otomasyon şifrenizi girebilirsiniz.

Confirm Request ile doğrulamayı tamamlayın.

4. Adım:

Example image

Bu işlemden sonra tekrar bir mail gelecektir. Bu bağlantı mail adresinizin doğrulandığını ve ürünleri alabileceğinizi belirtiyor. Activate Educational License bağlantısına tıklayın.

Açılan sayfayı alta kaydırın ve I Accept yazısı tıklanabilir olduğunda tıklayın.

5. Adım:

Example image

Artık sadece indirmek kaldı Download butonu ile tümünü indirebilir veya yanındaki küçük ok ile sadece istediğiniz ürünü de indirebilirsiniz. Download activation code ile de lisansınızı indirip program açıldığında yapıştırmanız gerekmektedir.

6. Adım:

Example image

İndirdikten sonra kurması kolay.comments powered by Disqus