C# Console Renk değiştirme, CursorVisible, Program başlığı Düzenleme

2017-07-24   

Özet

Bu yazımda programınızın temelini oluşturmayan fakat görselleştirme ve göze hoş görünme konusunda işinize yarayacak bazı basit C# komutlarını göstereceğim.

Yazı Rengi Değiştirmek:

Bu komut yazımızın rengini değiştirmeye olanak sağlar. ConsoleColor. yazdığınızda otomatik tamamlama sayesinde kullanabileceğiniz renkleri görebilir ve oradaki renklerden birini kullanabilirsiniz. Bir kere yazdığınızda tüm program boyunca aynı rengi kullanacağı için kullandığınız satırdan sonra Console.ResetColor(); yazmayı unutmayın..

Console.ForegroundColor = ConsoleColor.Yellow;
Console.WriteLine("Ahmet Can Aydemir");
Console.ReadKey();

Yazı Arkaplanını Değiştirmek:

Bu komut sayesinde herhangi yazıyı vurgulayabilirsiniz. Bu komut ile yukarıda verilen komutu aynı anda kullanmak mümkündür daha hoş bir görünüm için birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Console.BackgroundColor = ConsoleColor.Yellow;
Console.WriteLine("Ahmet Can Aydemir");
Console.ReadKey();

Cursor Kapatmak:

CursorVisible ne demek : CursorVisible, Console ekranında Read komutları kullandığımızda bilgi girişini beklerken yanıp sönen imleç’i kapatıp açmaya yarar. Örneğin programın sonunda Console.ReadKey(); komutu kullandınız ve program bittikten sonra imlecin yanıp sönmesi hoşunuza gitmiyor o halde bu komut tam size göre..

Console.WriteLine("Ahmet Can Aydemir");
Console.CursorVisible = false;
Console.ReadKey();

Program Başlığı veya Program Adı Eklemek:

Programınızı yaptınız fakat bunun bir ismi olmalı. C:\Users\…. yerine sizin programınızın isminin görünmesini istiyorsanız bu komutu kullanmanızda fayda var.

Console.Title = "Bu bir programdır";
Console.WriteLine("Ahmet Can Aydemir");
Console.ReadKey();


comments powered by Disqus